UEFA dënon rumunët për fyerje ndaj Kosovës

Federata e Futbollit të Rumanisë është dënuar sot nga UEFA pasi që kishin bërë thirrje raciste kundër Kosovës në ndeshjen në Bukuresht kundër Serbisë. Federata e Futbollit të Rumanisë është dënuar më 50 000 euro për kore raciste të tifozëve dhe për 23 mijë euro për shkak së tifozët kanë pushtuar fushën dhe kanë ndezur fishekzjarre në stadiumin kombëtar të Bukureshtit.
Rumania do të luaj ndeshjen e radhës pa praninë e tifozëve dhe FFR është dënuar pasi që tifozët e tyre kanë bërë kore raciste dhe kanë bartur banera gjatë ndeshjes me Serbinë në Ligën e Kombeve. Këto gjëra nuk i toleron UEFA dhe e ka dënuar shumë rëndë atë.
UEFA ka thënë sot së FFR është dënuar më 50 000 euro për koret raciste të tifozëve dhe 23 mijë euro për pushtimin e fushës nga tifozët dhe ndeshjen e fishekzjarrëve në stadiumin kombëtar në Bukuresht.
Në arsyetimin e tyre UEFA ka shkruar e ata bënë ‘kore raciste’ duke u përfshirë në konfliktin me fqinjët e tyre Hungarinë kur Kombëtarja e tyre luajti 0-0 kundër Serbisë më 14 tetor.
Tifozët e Rumanisë po ashtu kanë mbajtur baner që lidhin refugjatët me terrorizmin ndërkaq në një video në rrjetet sociale ata shihen duke përdorur slogane dhe bërtitur kundër Kosovës dhe kosovarëve gjatë kësaj ndeshje. Ndeshja e radhës e Rumanisë në Ligën e Kombeve është më 17 nëntor, e cila do të luhet pa tifozë.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *