Kërcënon Beogradi: Pacolli do të trajtohet si Gjuriç

“Çdo përpjekje e Behgjet Pacollit për të ardhur në Novi Pazar do të ishte e paligjshme dhe dihet se si veprohet me ata që kalojnë ilegalisht territorin e një vendi të njohur ndërkombëtarisht dhe sovran siç është Serbia”, deklaroi ministri serb i Mbrojtjes, Aleksander Vulin.

Vulin e nënvizoi me forcë se Beogradi zyrtar ia ka refuzuar lejen e vizitës kryediplomatit të Kosovës, duke i bërë kështu jehonë komenteve të mëparshme të Ivica Daçiçit.

Pacollit, ftesa i mbërriti nga Sulejman Ugljanin, kryetari i Këshillit Nacional të Boshnjakëve, i cili shprehu keqardhje të thellë për vendimin e ekzekutivit serb, ndërsa falenderoi nga ana tjetër Pacollin për gatishmërinë e treguar që të vizitonte Novi Pazarin.

Loading...

Daçiçi ndërkohë e pa këtë si një lëvizje të drejtuar kundër Serbisë: “Do të tregohesha keqdashës nëse do të thosha se po të vinte Pacolli këtu, do t’i rezervohej e njëjta pritje me atë të Marko Gjuriçit në Kosovë, por kjo nuk ka për të ndodhur sepse Serbia është shtet i civilizuar”.

Sa për ftesën në vetvete, ai e cilësoi një “provokim”, qëllimi i të cilit është ta bëjë Beogradin që të reagojë ashpër.

Ndërkohë, disa ditë më parë, avioni privat i shefit të diplomacisë kosovare gati sa nuk përfundoi në Serbi.

Raportet në mediat vendase tregojnë se mbi këtë çështje ka nisur tashmë një hetim.

Ato citojnë Pacollin të pohonte se e ka dëgjuar pilotin duke folur me Beogradin dhe i ka kërkuar në moment që të kthehet prapa.

Ai vetë thotë se duhet të ketë qenë një gabim dhe shpjegoi se për të justifikuar kthimin e avionit, i është dashur të gënjejë sikur njëri nga pasagjerët ishte sëmurë.

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button