“Daily Mail”: Shqiptarët mbushin burgjet në Britani, të parët për drogën

“Daily Mail” shkruan një artikull për të burgosurit shqiptarë në burgjet britanike.
Në artikull thuhet se rritja e bandave të drogës trefishon numrin e shqiptarëve në burgjet me 726 shkelës të ligjit që gjenden pas hekurave.
Bandat e drogës nga Shqipëria kanë nxitur një trefishim të numrit të kriminelëve në burgjet britanike.
“Shifrat e Ministrisë së Drejtësisë tregojnë se vitin e shkuar numri shkoi në 726 shkelës të ligjit nga shteti ballkanik, nga 267 që ishte në vitin 2013.
Shumë prej tyre janë dënuar për vrasje, drogë, abuzime seksuale, pastrim parash, kontrabandë të njerëzve dhe kërcënime me vdekje.
Shqiptarët tani përbëjnë grupin e tretë më të madh të huaj të burgosur në Angli dhe Uells, pas kriminelëve irlandezë dhe polakë – me një kosto prej rreth 53 milionë paundë për tatimpaguesit.
Rreth 321 të burgosur janë brenda për shkelje të drogës, shumë herë më shumë se sa grupi i dytë pas tyre me të burgosur të huaj, Jamaicanë (122) dhe Polake (85) shkruan Express.
Agjencia Kombëtare e Krimit (NCA) ka paralajmëruar se bandat e tregtarëve shqiptarë të drogës tani janë ‘një kërcënim i rëndësishëm’, duke përdorur taktika gjithnjë e më të pamëshirshme për të mbrojtur biznesin e tyre”, thuhet në artikull.
Grupet e krimit të organizuar nga Shqipëria, e cila ka një popullsi prej vetëm 2.9 milion banorësh, tani kanë ndikim të madh në furnizimin me kokainë në Mbretërinë e Bashkuar.
Deputeti i punës David Hanson, anëtar i komitetit për zgjedhjen e drejtësisë të Commons, tha se ishte një ‘masë suksesi’ që gangsterët shqiptarë po kapeshin dhe burgoheshin.
Por ai shtoi:
Është e rëndësishme që qeveria të gjejë një mekanizëm që këta të burgosur të vuajnë dënimin e tyre në Shqipëri. Në një kohë të mbipopullimit në burgjet britanike është e domosdoshme që ato të largohen shpejt”, pohon ai./ZgjohuShqiptar.info

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *